İliç’teki madenin Kanadalı ortağının başı ABD’nin en büyük avukatlarıyla dertte

Gökmen Mert KURAL

Türkiye’yi yasa boğan Erzincan’da toprak kaymasının yaşandığı madenin Kanadalı ortağı ile ABD’nin en büyük avukatları ile başı dertte.

Nisan ayında Patronlar Dünyası’nın duyurduğu haberde sizlere ABD’li Hagens Berman adlı hukuk firmasının, madenci SSR hakkında menkul kıymet dolandırıcılığından dava açacağını yazmıştık. Bu kez bir başka hukuk şirketi daha dava açmaya hazırlanıyor.

ABD’nin en büyük ulusal menkul kıymetler hukuk firmalarından Faruqi & Faruqi, SSR Mining’in peşine düşen bir başka avukatlık devi oldu. ABD’li hukuk şirketleri Hagens Berman ve Faruqi & Faruqi, SSR’nin hisselerin çakılmasından dolayı yatırımcılara çağrıda bulundu.

MENKUL KIYMETLER DOLANDIRICILIĞI

Şubat ayında Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni’nde yaşanan toprak kayması, Türkiye’yi yasa boğmuştu. Çalık Holding ile birlikte sahibi olan SSR Mining için ABD’nin San Fransisco kentinde 17 Mayıs’ta menkul kıymetler dolandırıcılığı konusunda grup davası açılacağını duyurdu.

DÜNYA DEVLERİNE KARŞI DAVALAR AÇIYOR

Hagens Berman’ın soruşturmayı yürüten ortağı Reed Kathrein, yatırımcıların yanıltılıp yanıltılmadığı konusunda araştırma yaptıklarını duyurmuştu.

Tütün şirketlerine karşı açtığı davalarla tanınan Hagens Berman, iklim değişikliği nedeniyle beş küresel petrol şirketine açtığı davalarla gündeme gelmişti. 2014 yılında Hagens Berman, General Motors, Volkswagen, Mercedes gibi küresel şirketlere de dava açmıştı. Bir diğer şirkrt olan Faruqi&Faruqi ise 1995 yılında kuruldu. New York merkezli şirketin ABD’de Kaliforniya, Pensilvanya, Georgia gibi eyaletlerde ofisleri var.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir